- Nové

Bazalka, známá také jako bazalka sladká, polský bazilišek a bazalka zahradní, je rostlina používaná jako koření a okrasná rostlina. Jeho listy jsou oválného tvaru, ale se špičatými konci. Stonky jsou zelené. Bazalka je běžný název, protože po celém světě se pěstuje asi 150 odrůd této rostliny. Přidejte si ho do limonády a budete se cítit osvěžení!
Zaručujeme bezpečné a chráněné dokončení nákupu
Bazalka dostupná v kategorii bylin je rostlina, kterou má náš obchod s kořením vždy ve svém sortimentu . Jeho domovinou je Indie a Persie. Bazalka se do Evropy dostala ve 4. století před naším letopočtem díky vojákům Alexandra Velikého, kteří se vraceli z vojenských výprav na Východě.
Bazalka je jednoletá rostlina, která dorůstá až 50 cm do výšky. V současné době se ve volné přírodě nevyskytuje. Bazalka pěstovaná ze semen, nejčastěji na zahradě nebo v květináči, je relativně bezproblémová. Bazalka se sklízí v červenci a září.
(Ocimum basilicum L.), čeleď: hluchavkovité, běžně známá jako bazalka sladká, bazalka zahradní, bazalka obecná, balzám, polský bazilišek . Druh jednoleté rostliny. Název pochází z řeckého slova βασιλεύς (basileus), což znamená král, protože se věřilo, že se používá v královských parfémech. Ve starověkém Římě se název této byliny, Basilescus, vztahoval k bazilišku. Bazalka byla tehdy považována za talisman proti této bestii . Libyjci ho jedli jako ochranu před hady a štíry.
Zemí původu bazalky je Indie a/nebo Persie . V Asii se pěstuje již od pravěku. Z Íránu a Indie se dostal do jižní Evropy, pravděpodobně byl přivezen ve 4. století př. n. l. během expedic Alexandra Velikého. Pravděpodobně ho v Evropě zanechali vojáci vracející se z vojenských expedic v Asii. Pak, v 16. století, se dostala do střední Evropy, kde se zpočátku vysévala do oranžérií a květináčů.
V současné době neroste divoce, pouze kultivovaně. Významné plodiny se nacházejí v Jižní Americe. /zdroj: Wikipedie/
Ve Francii a Německu se bazalka nazývá královskou bylinkou . Jeho univerzální a velmi široké použití, a to jak jako koření, tak jako bylinky, vedlo k tomu, že mu mnoho kultur přisuzovalo prestiž královské rostliny s dokonce magickými vlastnostmi. V egyptských pyramidách byly nalezeny věnce upletené z bazalky. V Indii se jeho květy pěstovaly pro Višnuovu manželku Lakšmí, která byla považována za bohyni štěstí, bohatství a krásy. Na Haiti se bazalka dává jako dar bohyni Erzulie, patronce krásy, mládí a krásy. V katolickém náboženství, někde mezi teologií a legendou, se říká, že bazalka rostla kolem hrobu vzkříšeného Krista /zdroj: Spice Plants, autor: B. Hlava, D. Lanska, vydavatel: Rolnicze i Leśne, rok vydání: 1983/
Bazalka pěstovaná v květináči odpuzuje hmyz.
Sušená bazalka přidaná do pokrmů vylepšuje jejich chuť a dodává jim nádhernou vůni. Není bezdůvodné, že se jí říká královská bylina. Bazalku lze použít nejen k přípravě slaných pokrmů. Bazalka se také používá k výrobě lahodné zmrzliny a čokoládových výrobků. Bazalka se přidává hlavně do středomořské kuchyně , ale dodá rozmanitost a svěžest i mnoha dalším pokrmům. Je vynikající pro:
V kuchyni se používají čerstvé i sušené listy bazalky. Bazalku byste měli přidávat až na konci vaření a smažení, protože příliš vysoká teplota ničí její chuť. Čerstvé bazalkové listy by se neměly krájet nožem, ale měly by se otrhávat a trhat rukama na menší kousky. Stojí za to ho přidat do každodenních jídelníčků, protože vám příjemným a chutným způsobem zpestří jídelníček.
Díky své výrazné, sladké, mátové chuti a charakteristické vůni se bazalka přidává do tvarohu , salátů a polévek. Můžete s ním potřít maso před další úpravou. Tato bylina se také používá k ochucení vinného octa a olivového oleje. Může být přísadou do bylinných past, bylinných směsí na pečení, např. bagety nebo chléb s bylinkami a česnekem. Používá se k výrobě originální zmrzliny, čokoládových výrobků a likérů.
Bazalka je jedinečné a nenahraditelné koření, které se přidává téměř do všech středomořských pokrmů , je základní ingrediencí mého milovaného pesta (recept - v textu). V kuchyních po celém světě, nejen ve středomořské, se používají jak čerstvé i sušené listy, tak i celé rostliny. Esenciální olej vyrobený z této rostliny se doporučuje ke koupeli nebo masáži. V kosmetickém průmyslu se bazalka používá k výrobě parfémů a mýdel. Díky své kráse a výrazné zelené barvě slouží bazalka také jako okrasná rostlina.